Mini Laptop czy to dobra inwestycja?

Ostatnio na allegro zauważyłam, że można kupić coś co nazywa się Mini Laptop lub też Mini Netbook i kosztuje około 250-300 złotych. Przyjrzyjmy się bliżej temu urządzeniu. Co dostajemy za tak niską cenę?

Chińscy producenci znacznie obniżając koszty tworzą swoje nowe miniaturowe notebooki wykorzystując procesory ARM, których taktowanie w najczęściej obecnie sprzedawanych modelach oscyluje w granicach 800 MHz. Patrząc na cenę trzeba szczerze przyznać, że jest ona optymalna do tego co otrzymujemy. Ekran ma 7 cali, dysk twardy wewnętrzny tylko 2 GB, ale można podłączyć zewnętrzną pamięć SD (do 16GB). Pamięci RAM jest 256 MB, są trzy porty USB w tym zwykle przynajmniej jeden w standardzie 2.0. Oprócz tego mamy jeszcze wejście modemowe (RJ-45) oraz istnieje możliwość podpięcia modemu 3G na USB, grafika jest oczywiście zintegrowana z płytą główną.

Ponadto na obudowie jest gniazdo słuchawkowe i gniazdo mikrofonu, a głośniki stereo są zintegrowane. Klawiatura ma układ QWERTY, mamy również touch pada do obsługi myszy.

System, który zwykle jest zainstalowany na tych maszynach to Android lub Windows CE, ale można sobie zainstalować dowolny system operacyjny, który potrafi działać z procesorem architektury AMR, np. Debiana.

W system wbudowane jest kilka przydatnych użytkownikowi programów, jak np. MS Word, Excel, PDF Viewer, Power Point Viewer, przeglądarka obrazków, program pocztowy, przeglądarka internetowa, odtwrzacz mp3 i wideo, WinRAR oraz kilka przykładowych gier.

Można też samodzielnie doinstalować dowolne oprogramowanie. Przy Androidzie mamy całą masę aplikacji do wyboru, przy Windows CE już znacznie mniej, dlatego warto być może zastanowić się nad rezygnacją dobrze znanego systemu okienek na rzecz Linuxa (Android).

Warto jeszcze wspomnieć, że bateria trzyma ponad 3 godziny, więc jest to całkiem dobry wynik.

Podsumowując, jeśli potrzebujemy kompaktowego komputera do podstawowych zadań, internetu i pracy biurowej, wydanie 300 zł na to urządzenie będzie niewielką i dobrą inwestycją.